1. část - Současní lídři a politici. Donald Trump. 

20.09.2024

Politici se mění, stejně tak voliči, kteří si své politiky vybírají. Bývaly doby, kdy vzdělání, lidská ušlechtilost, silný charakter a takzvaná slušnost měla v očích voličů hodnotu, a podle toho si lidé vybírali své kandidáty na prezidenty nebo jiné důležité posty. Bývaly také doby, kdy vzdělaní intelektuálové byli považováni za vzor a hlupák byl považován za méněcenného člověka. Nebudu teď posuzovat, jestli toto lidské nazírání bylo v pořádku, ale svým způsobem to lidi motivovalo k tomu, aby byli lepší, vzdělanější, moudřejší a užitečnější pro společnost. Lidé si vážili toho, kdo něco dokázal, kdo byl poctivý a vedl příkladný život. Skoro každý rodič chtěl, aby jeho dítě bylo lépe situované, mohlo něčeho dosáhnout a nedřelo bídu. Dnes je situace o dost jiná a těžko to půjde vrátit do původního stavu, do starých pořádků, ať byly jakékoli. Dnes může být okázalý blbec celebritou, prolhané sprosté a agresivní hovado může být miliardář, člověk bez jakékoli vize může být vzorem pro miliony lidí,  rozdává podpisy, zatímco z kapsy se mu sypou drogy, debilně se směje a evidentně není mentálně v pořádku. Doba se tedy změnila. To, co platilo například za Boženy Němcové, už nyní neplatí. Hodnoty jsou jiné. Změny jsou tak rychlé, že i generace Karla Čapka by se dnes velmi divila a nechápala by, jak se vše mohlo tak rychle změnit. Stačilo pár desítek let a společnost je v úplně jiném stavu, kde staré poučky již neplatí. 

Že oranžový Donald hodně lže a překrucuje fakta, je všeobecně známo a dělá to čím dál víc. Můj názor je, že on si tím hlavu moc neláme, protože si uvědomuje, že nějaké voliče svými vylhanými výroky sice ztratí, ale spoustě lidem je to jedno a rádi mu hodí hlas za svinstva, která z jeho úst vyslechnou. Princip je podobný jako u bulváru. Je stále obrovská skupina lidí, kteří rádi čtou bulvární články a nevadí jim, že značná část těch informací bývá vylhaná. Mohou se krásně pohoršovat, užijí si své oblíbené stavy zhnusení, rozčílení a morálního čnění a je jim fuk, že myšlenkový materiál pro jejich oblíbené pocity a egostavy je prostě lživý, čili nepravdivý. D. Trump s tímto určitě počítá, takže davu svých ctitelů rád předhazuje pokrm, po kterém lační. Teď nepíši o všech republikánech, protože mnozí se od něj distancují, ale o oddaných fanoušcích Trumpa. Rozumnější část republikánů je nyní pravděpodobně v panice, protože začínají chápat, že situace se jim vymyká z rukou. Budou nuceni volit Kamalu, protože Trump je příliš velké riziko a neřízená střela. Tento článek zahrnuje pouze známá fakta z dřívějších měsíců a let. To, co vyvádí D. Trump dnes, začíná být opravdu na pováženou a je nutné začít se dívat na situaci ještě trochu jinak. Zaprvé Trump má poslední příležitost stát se znova prezidentem a je schopen pro tuto vidinu udělat cokoliv. Zadruhé začíná se projevovat jeho stáří, se kterým asi ani on příliš nepočítal, takže se možná zesměšňuje a ztrapňuje více, než byl jeho "bavičský" záměr showmana. Tolik asi k úvodu do tématu.

Protože nejsem odborník na psychopatologii a materiálu od skutečných odborníků je více než dost, rozložím téma do několika textů menšího formátu. Text nebude asi dokonale strukturovaný, protože nemám žádný konktrétní plán, co všechno do článků zahrnu. Pokusím se vybírat zajímavé výňatky, občas dodám vlastní komentář.

Dříve uznávané a respektované pravidlo, že se odborníci nesmí vyjadřovat k osobám, které sami přímo nevyšetřili, odborníkům na psychologii a psychopatologii zavíralo ústa. Přesto to nakonec nevydrželi a Trumpa začali v průběhu let řešit veřejně, protože pociťovali značnou míru nebezpečí nejen pro USA

Stěžejní poznatek ze všeho, co jsem zatím na téma Trump přečetla, je tento:

Prezidentovy lži zásadně posunuly vztah společnosti k pravdě. Minulí politici lhali – ale Trumpova administrativa nahlodala samotnou představu, že objektivní pravda existuje. Místo toho se zdá, že si lidé myslí, že mají právo na své vlastní pravdy. Kromě rétoriky prezidenta Trumpa o "falešných zprávách " a "alternativních faktech", došlo k posunu ve vývoji schopnosti věřit věcem, které nelze vidět.

V tomto bodě bych dodala, že tento fenomén lži nefuguje jenom v Americe, ale děje se to i u nás, děje se to také v Rusku a celkově se situace mění. 

Nyní tedy různé úryvky z článků zabývajících se Trumpem:

Psychologové a komentátoři ze všech ideologických táborů se brzy shodli na označení narcistické poruchy osobnosti jako stavu, který "vysvětluje" Trumpovo chování. Mezi těmi, kteří toto tvrzení proklamují, je více než 70 000 odborníků na duševní zdraví, kteří podepsali petici varující před potenciální nebezpečností Trumpa, a to navzdory dlouholetým profesionálním zákazům "diagnostikovat" veřejné osobnosti, které odborníci osobně nezkoumali.

Jedna studie zjistila, že muži, kteří cítí ohrožení své mužnosti, s větší pravděpodobností schvalují agresivní politiku a podporují vůdce, jako je Trump, kteří promítají dominantní a neústupnou osobnost. Tento jev je částečně vysvětlen konceptem nejistého mužství, kdy se muži snaží znovu potvrdit svou maskulinitu agresivními politickými postoji.

Trumpova rétorika mohla přetvořit společenské normy, díky čemuž jsou projevy předsudků mezi jeho příznivci přijatelnější. Trumpovi příznivci bývají kognitivně rigidnější a méně vřelí ve srovnání s příznivci demokratických kandidátů. Dokonce i mezi extrémními liberály výzkum zjistil, že kognitivní rigidita byla méně výrazná než u Trumpových příznivců, což naznačuje jedinečný psychologický profil mezi jeho základnou.

Studie v Clinical Psychological Science odhalila, že američtí voliči, bez ohledu na své politické sklony, vnímali Donalda Trumpa jako člověka, který má rysy spojené se sadistickými a narcistickými poruchami osobnosti . Trumpovi příznivci i odpůrci ho hodnotili jako vysoce neuspořádaného, ​​pouze s rozdílem v míře vnímané dysfunkce. Zjištění naznačují, že Trumpova přitažlivost může být částečně zakořeněna v jeho spojení s narcistickými tendencemi některých jeho příznivců. Stejně tak studie zveřejněná v PLOS One zjistila, že Trumpovi příznivci mají tendenci vykazovat narcistické rysy podobné těm, které projevuje Trump sám. Výzkum identifikoval antagonismus a lhostejnost k ostatním jako klíčové narcistické rysy, které předpovídaly podporu Trumpovi ve volbách v roce 2020, což naznačuje, že jeho příznivci mohou být přitahováni jeho grandiózní a agresivní osobností.

Studie zveřejněná v Political Psychology zjistila, že Trumpova kampaň z roku 2016 měla polarizující vliv na rasové postoje bílých Američanů. Ti, kteří podporovali Trumpa, po volbách spíše dehumanizovali černochy, zatímco ti, kteří mu odporovali, se stali empatičtějšími. Tato polarizace zdůrazňuje prohlubující se rasovou propast, která byla umocněna Trumpovou rétorikou. Výzkum v politické psychologii zjistil, že voliči mají tendenci přizpůsobovat své morální názory tak, aby odpovídaly názorům svých preferovaných kandidátů. Studie zjistila, že zejména Trumpovi příznivci pravděpodobně revidují své morální přesvědčení, aby snížili nesrovnalosti s Trumpovými postoji. To naznačuje, že politické vedení může významně ovlivnit morální přesvědčení voličů.

Studie zveřejněná v PLOS One zjistila, že antiočkovací profily na Twitteru, které byly často ovlivněny Donaldem Trumpem, byly angažovanější a propojenější než proočkovací protějšky. Skupina proti vakcinaci byla aktivnější, generovala více emotivního a konspiračního obsahu a vytvořila pevně propojenou síť, která zesilovala dezinformace. Trump, přestože jako prezident otevřeně nepropagoval antivakcinaci, byl v této síti označen za klíčového ovlivňovatele, který v minulých tweetech spojoval očkování s autismem.

Jiný zdroj uvádí, že určitá skupina voličů chce v Trumpovi vidět autoritářského vůdce, protože  autoritářský lídr má zajistit bezpečnost, čistotu a dobro ve skupině. To znamená udržet dobré věci uvnitř a špatné věci mimo. Ve dvacátých letech 19. století žili bílí osadníci v Georgii a dalších pohraničních oblastech v neustálém strachu z kmenů amerických indiánů. Nesnášeli federální vládu, že je neuchránila před tím, co považovali za smrtelnou hrozbu a korumpující nákazu. V reakci na tyto obavy prezident Jackson tvrdě prosazoval schválení zákona o odsunu Indiánů, což nakonec vedlo k nucenému přesídlení 45 000 amerických Indiánů. Nejméně 4 000 Čerokíů zemřelo na Stezce slz, která vedla z Georgie na území Oklahomy.

Touha některých voličů po autoritářství může pomoci vysvětlit, proč by se měl třikrát ženatý a téměř "nemravný" Donald Trump ukázat jako "atraktivní" pro bílé křesťanské evangelikály. Jak řekl Jerry Falwell Jr.  pro The New York Times : "Všechna sociální témata – tradiční rodinné hodnoty, potraty – jsou diskutabilní, pokud ISIS vyhodí do vzduchu některá naše města, nebo pokud nebudou opevněny hranice. Řadoví evangelikálové se snaží zachránit zemi," řekl Falwell. Být "zachráněn" má mezi evangelikály zvláštní ohlas – zachráněn od hříchu a zatracení, samozřejmě, ale také zachráněn před hrozbami a nečistotami zkaženého a nebezpečného světa.

Když byli politicky konzervativní křesťané s vysokým hodnocením autoritářství zkoumáni a požádáni, aby si představili, jaký by mohl být jejich život (a jejich svět), kdyby nikdy nenašli náboženskou víru, mnozí popisovali naprostý chaos – rozvrácené rodiny, nekontrolovatelnou nevěru a nenávist, města v plamenech, vnitřní kruhy pekla. Naproti tomu stejně oddaní politicky liberální křesťané, kteří dosáhli nízkého skóre v autoritářství, popisovali pustý svět vyčerpaný o všechny zdroje, neradostný a bezútěšný, jako je vyprahlý povrch Měsíce. Autoritářské křesťany silná víra – jako silný vůdce – zachrání před chaosem a potlačí obavy a konflikty. Donald Trump je tedy jakýsi zachránce, i když se předvádí, je hrubý a sprostý, nadává, a plácá se v otázce potratů.

Mezi bílými Američany je dnes vysoké hodnocení míry autoritářství spojeno s předsudky vůči širokému spektru "externích skupin", včetně homosexuálů, Afroameričanů, imigrantů a muslimů. Autoritářství je také spojováno s podezřívavostí k humanitním a uměleckým vědám a s kognitivní rigiditou, militaristickými náladami a křesťanským fundamentalismem.

Jak poznamenal sociální psycholog Jesse Graham, Trump apeluje na starověký strach z nákazy, který přirovnává vnější skupiny k parazitům, jedům a dalším nečistotám. V tomto ohledu není možná žádná psychologická náhoda, že Trump projevuje fobii z bakterií a zdá se, že ho odpuzují tělesné tekutiny, zejména ty ženské. Skvěle poznamenal, že Megyn Kellyové z Fox News "tekla krev odkudkoli", a opakovaně charakterizoval přestávku Hillary Clintonové v koupelně během demokratické debaty jako "nechutnou". Znechucení je primární reakcí na nečistotu. 

POKRAČOVÁNÍ článku s bude více zabývat rozborem jeho osobnosti

Zdroj některých pasáží článku:  https://www.psypost.org/the-psychological-puzzle-of-donald-trump-eye-opening-findings-from-20-studies/

https://www.theatlantic.com/magazine/archive/2016/06/the-mind-of-donald-trump/480771/