O filmu a podobenství

Následujících pár myšlenek se týká filmu Soukromá válka pana Wilsona. Film se snaží polohumornou formou znázornit skutečnost, že i jeden člověk může ovlivnit nebo zapříčinit globálně velké věci, například vyhrát válku proti Rusku. Je celkem jedno, jestli se tato událost přesně takto někde stala, ale i kdyby se nestala, stát se to mohlo, protože film víceméně popisuje běžné postupy a principy, které lidské chování determinují, určují, vyvolávají, provokují a tak dále. Ve filmu je odvyprávěn tento poučný mikropříběh, nebo podobenství.

Mistr Zen a chlapec

Jeden malý chlapec dostane na čtrnácté narozeniny koně. A všichni ve vesnici volají: "Skvělé, chlapec dostal koně." Ale mistr Zen praví: "Uvidíme." O dva roky později chlapec z koně spadne, zlomí si nohu a všichni volají: "To je strašné." Ale mistr Zen praví: "Uvidíme." Potom vypukla válka, všichni mladí chlapci musí jít bojovat, ale ten chlapec nemůže, protože má úplně rozbitou nohu. A všichni ve vesnici volají: "Skvělé." A mistr Zen praví: "Uvidíme."

Každý si jistě umí představit, že takhle by to mohlo pokračovat až do smrti chlapce a pokaždé by mistr Zen mohl říci: "Uvidíme." A je to pravda. Nikdy nevíme, jak to, či ono ovlivní náš příběh, co je důležité více a co zrovna není důležité. Navíc všechny naše osudy zapadají do sebe, nic není náhoda, se vším se pracuje. Ten, kdo s tím pracuje, je Nejvyšší a původní programátor všeho, tedy Absolutní Bůh. Nechápeme, jak to dělá, ale děje se to, že nám všem jednotlivcům zprostředkovává život, se kterým jsme původně souhlasili. Pokračování úvodního článku k této rubrice si můžete přečíst zde


Protože se mi život opět nezvladatelně zamotal a těžko se každý den a každá hodina momentálně přežívá, musím zredukovat složitost, abych to přežila. Jedno méně významné vlákno osudu se mi zrovna zamotalo okolo krku a musím ho ze života eliminovat. Při té příležitosti mi došlo, že příměr s vlákny je velmi vhodný a pokusím se ho trochu vysvětlit.

Protože mám momentálně nějaké starosti a už jsem si od nich potřebovala odpočinout, zaplatila jsem si na měsíc přístup na jeden filmový web. Jsou na něm převážně evropské filmy, takže jestli se chcete přidat, můžete udělat to stejné. První film, na který napíšu svou recenzi, se jmenuje Perské lekce. Jedná se o příběh z prostředí koncentračního...